Documente | Ziaristi Online | Page 52

Category Archives: Documente

PREMIERA: Cum a fost la SRI in 13-15 iunie 1990. DEZVALUIRI: Oamenii lui Petre Roman si Militaru au vrut sa arunce in aer balconul Pietei Universitatii

La sediul provizoriu al S.R.I. din blocul “Agerpres”, anterior “Curentul”, s-au devastat si incendiat birourile de la parter, unde functiona un comandament de criza pentru “Piata Universitatii’, asa numita “Grupa operativa Dambovita“ . Din partea S.R.I. s-a afirmat si comunicat oficial Parchetului ca s-au incendiat, ori au disparut, documentele operative cu stricta referire la activitatea acelei grupe.

Romanii din Harghita si Covasna fac Apel la Biserica si la toti romanii din tara: Exprimati-va public, sub orice forma, impotriva Statutului Minoritatilor

Am făcut apel şi la Patriarhia Bisericii Ortodoxe Române cu gândul la cele ce spunea Nae Ionescu care, după mulţi autori, a fost gânditorul care a influenţat cel mai profund realitatea românească din perioada interbelică. El comenta că „ Sfântul Sinod sublinia necesitatea Bisericii de a se identifica cu naţia – fie chiar cu riscul de a intra în conflict cu statul”, într-o anumită situaţie de interes naţional.
Sperăm ca apelul nostru să fie bine înţeles de toţi cei cărora ne adresăm!

Petitie Online impotriva “Raportului Patapievici” de falsificare a istoriei Romaniei Medievale

Vă cerem să analizaţi situaţia şi să luaţi atitudine cu privire la: 1. Promovarea în mediul politic extern, prin ambasade, a unei viziuni istorice tendenţioase şi străine de cercetarea istorică românească şi care pune sub semnul întrebării etnogeneza poporului român şi a limbii române; 2. Irosirea banului public prin publicarea în format de lux a cărţii ,,România Medievală,, carte ce expune o opinie personală lipsită de orice fundament ştiinţific.

Guvernul Romaniei, intre prostie si ticalosie, sustine din nou in acte existenta stemei si a granitei Tinutului Secuiesc, atacand in Instanta Forumul Romanilor din Harghita, Covasna si Mures

Asa ca ne intrebam: 1. SRI-ul nu era parca obligat sa-si dea un aviz in cazul angajarii unor persoane “cu rang de ministru” in administratia Guvernului Romaniei? Si 2: Cand intra in vigoare prevederea privind controlul psihiatric (sau macar de IQ) al functionarilor guvernamentali?