Socialize

FacebookTwitterRSSMySpacePicasaFlickrLastFMLinkedInYoutubeVimeoStumble UponDigg

Caderea lui Lenin. Bucuresti, 3 martie 1990. Istoria fotografiata de Dinu Lazar



















3 martie 1990. Ziua cand un anticomunist convins, Gigi Gavrilescu, supranumit Gigi Macaragiu’, l-a spanzurat si demolat pe Lenin din Piata Scanteii.

Fotografii realizate de (c) Dinu LazarFotomaniacu pentru Ziaristi Online

Posted by on March 3, 2011. Filed under Dinu Lazar,Eveniment,Exclusiv,Fotografi si fotografie,Galerie,Istorie,Regimul comunist,Reportaj,TOP NEWS. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can leave a response or trackback to this entry

13 Responses to Caderea lui Lenin. Bucuresti, 3 martie 1990. Istoria fotografiata de Dinu Lazar

  1. Preot Sorin Grecu Reply

    May 27, 2012 at 12:05 am

    inca sunt in viata,asta multumita Bunului Dumnezeu.Multunesc D.lui Dinu Lazar pentru fotografiile cu mine in greva foamei.Am parasit Romania,dupa manifestatia din Piata Universitatii,dezamagit de tot ce se intampla dupa Revolutia furata de Iliescu.Gasiti biserica unde slujesc,accesand :Google preot sorin grecu.,Astept vesti de la dv. {revsoringrecu@yahoo.co.uk }

    • eXpress Reply

      May 27, 2012 at 2:42 am

      Doamne ajuta, Parinte! Ne bucuram sa auzim vesti de la Sfintia Voastra!
      Hristos s-a Inaltat!

      • Preot Sorin Grecu Reply

        June 21, 2012 at 3:55 am

        Va transmit tuturor care va aduceti aminte de mine si care m-ati cunoscut si mai ales ati inteles ,ceea ce a reprezentat gestul si actiunea mea din martie90,multa sanatate,credinta si tarie in Bunul Dumnezeu,si poate dupa 22 de ani in exil,ma voi intoarce sa-mi continui chemarea de preot,pe care am primit-o pe 26/iulie/1981,dar si mesajul spre o lume mai buna,pe care Parintele meu profesor si diriginte din 1974-1978,marele preot si marturisitor in Hristos, Gheorghe Calciu Dumitreasa l-a inceput in 1978 prin celebrele “7 cuvinte catre tineri” ! Va binecuvintez, Preot Sorin Grecu (pe atunci,preot la Sfantul Ilie din Rosiorii De Vede,actualmente in Anglia )

  2. Anonim Reply

    May 28, 2012 at 10:48 pm

    S-a demolat statuia lui Ilici si s-a inaltat cea a Holocaustului …

  3. preot sorin grecu Reply

    July 7, 2012 at 3:40 pm

    Statuia lui lenin din Bucuresti s-a demolat pe data de 5 martie 1990,ora 9.20 dimineata,deci nu pe 3 martie.La ora 9.35 eram deja la statuia tradatorului de neam,groza,scriind pe soclul lui;”vei cobori si tu la fel ca lenin,..nu fac politica..preotul Grecu “…a fost pusa la pamant a doua zi pe 6 martie la ora 21.20,de macaragiul Gavrilescu Gheorghe (erou la Brasov 87,la Bucuresti 89,mort in 1994 in conditii misterioase !Doamne ajuta,Preotul Sorin Grecu

  4. preot sorin grecu Reply

    January 25, 2013 at 1:54 am

    Daca doriti sa ne revedem dupa aproape 23 de ani,va rog sa veniti la biserica unde slujesc; 2 RUTLAND ROAD ,FOREST GATE,LONDON,E 7,8 PH (in fiecare duminica intre 11.00 si 13.00 )Sunt in LONDRA de peste 20 de ani …Preot Sorin Grecu (tel.0044 (07932082647 )

    • eXpress Reply

      January 25, 2013 at 2:04 am

      Doamne ajuta, Parinte! O sa-i transmitem dlui Dinu Lazar. Numai bine! Pomeniti-ne!

  5. preot sorin grecu Reply

    March 7, 2013 at 3:13 am

    M-as bucura daca i-ati da e.mailul meu domnului Dinu Lazar. Va spun de pe acum PASTE FERICIT !

    • eXpress Reply

      March 7, 2013 at 11:40 am

      Desigur!
      Doamne ajuta!
      Paste fericit!

  6. preot sorin grecu Reply

    May 8, 2013 at 1:48 am

    HRISTOS A INVIAT ! La multi ani,tuturor romanilor ! Preot Sorin Grecu

  7. cristian neagoe Reply

    June 21, 2013 at 8:03 am

    Doamne ajuta! HRISTOS S-A INALTAT!Binecuvantat si bine primit sa fie parintele nostru ARH.JUSTIN PARVU in oastea cereasca a Domnului nostru IISUS HRISTOS.Parinte Sorin Grecu ce mare bucurie ati reusit sa-mi faceti dupa mai bine de 23 de ani,din timpul asa zisului fenomen Piata Universitatii intr-un moment trist a plecarii de dincolo de pragul acestei lumi plina de durere si insangerare,a parintelui nostru Justin.Sper sa ne revedem in curand,cu respect Cristian.(20/21 iunie 2013)tel.0745 17 00 43.

    • preot sorin grecu Reply

      July 8, 2013 at 8:02 pm

      Cristian, da-mi un “apel pierdut si te sun eu {“Preot Sorin Grecu (“demolatorul lui Lenin si Petru Groza ” )ce-mi place aceasta …..porecla ! (de fapt nu eu i-am demolat ,ci Dumnezeu ….prin mine ! )ASTEPT URGENT (foloseste e.mail : revsoringrecu@yahoo.co.uk )

  8. Pingback: Trampling culture, destroying history | The Why Files